MONTAG ve KAHVE

Montag'ı sıradışı bir kahve dükkanı ve mikro kavurma atölyesi ("micro roastery") olarak hayata geçirme fikri, son şeklini Eylül 2014'de Amsterdam'da aldı. İyi kahveye ulaşmanın hiç de kolay olmadığı şehir, bize günlük, sıradan hayatın her tarafını sessizce kuşatan yalın, mütevazi ama son derece özenli estetik dokunuşu ile ilham vermişti. Montag 'tam da öyle' olmalıydı. O yüzden de, Nisan 2015'de, İstanbul'un hepimizi yoran koşuşturmacasından kaçanlara iyi kahve sunmaya gayret eden bir sığınak olarak açtık Montag'ı. Kadıköy Çarşı'nın gizemli tarihi dokusunun kalbindeki Surp Takavor kilise meydanına yukarıdan bakarak kahve yudumlanabilecek bir tasarımla - birinci katta! 

Bir buçuk yıl boyunca kahveyi dükkanda misafirlerimizin önünde kavurduk; sağolsunlar ne kokudan ne gürültüden şikayetçi oldular fakat dükkanın bize sunduğu olanakların kahve kavurmada ulaşmak istediğimiz seviye için yetersiz gelmeye başladığını görünce Kasım 2016'da Cevizli Sanayi'de bir kahve kavurma atölyesi kurduk. Ayrıca, kalitesinden artık daha da emin olduğumuz Montag kahvesini şehrin ve ülkenin farklı noktalarına sunmanın vakit çoktan geldi de geçiyor, diye düşündük. 

Bugün dünyada heyecan verici bir kahve devrimi yaşanmakta. "Nitelikli kahve" (specialty coffee) olarak adlandırdığımız, dünya kahve pazarının ufak ama hızla büyüyen bir parçasını oluşturan bu değişim rüzgarı, her geçen gün daha iyi kahve içmemizi sağlıyor. Çiftliklerde daha doğru kahve tarımı yapılıyor, kavurucular ve baristalar üretim süreçlerini sürekli gelişen bilimsel yöntemler ışığında yeniden şekillendiriyor. Bize heyecan veren de Montag'ı kahvedeki bu radikal dönüşüm sürecinin bir parçası yapabilmek.

Yolumuzun kesişmesi dileğiyle, 

Montag ekibi