Bir İade-i İtibar Hikayesi: FRENCH PRESS

Bir İade-i İtibar Hikayesi: FRENCH PRESS

0 yorum

Kolay kullanımı, düşük maliyeti ve estetik tasarımı nedeniyle yıllar boyunca evde filtre kahve içenlerin ilk tercihi olagelmiş olan French Press (Cafétiere) bugün yeni nesil hipster baristalar tarafından kahvehanelerden aforoz edilmiş durumda.

Neden mi? Say say bitmez: Filtresi kağıt değil metal olduğu için French Press ile berrak kahve demlemek zor. Dahası, kahvenin uzun süre sıcak suda bekletilmesine dayalı demleme tekniği –hele bir de kahve fazla ince öğütülmüş ise– hiç sevmediğimiz acı (“bitter”) tatlar çıkarabiliyor ortaya.

Peki o halde, çöpe mi atıyoruz bu babadan yadigâr kahve aksesuarını?

Hayır! French Press ile doğru demleme yapıldığında tüm ön yargıları yerle bir edecek şaşırtıcı derecede iyi bir sonuç aldığınızı görecekseniz. Hatta iddia ediyoruz, minimum bütçe, efor ve zaman harcayarak ile iyi kahve içmek isteyenler için en uygun aksesuar ve reçete budur!

 

Demleme Süresi: 5 dakika

. 1 kişilik French Press demlemek için 20 gram kahve çekirdeğini filtre kahve makinesi için kullandığınız ayarda ya da bir tık daha kalın öneriyoruz. French Press için çok kalın öğütme yapmanızı tavsiye edenlere aldırmayın lütfen.

. French Press’e öğütülmüş kahveyi ve 300-350 gram/mililitre kaynamış suyu yavaşça dökmemiz gerekiyor (Not: Eğer küçük bir French Press kullanıyorsanız, aynı reçeteyi 17 gram kahve ve 250-300 gram/mililitre su ile uygulayabilirsiniz).

. Ardından kapağı kapatmamanızı tavsiye ediyoruz; aksi takdirde, içerisi fazla sıcak kalacağından, acı bir tat oluşabilir. Unutmayın ki acıma tehlikesi fazla ince öğütülmüş kahve kullanılırsa da var. 

. Ardından yapmanız gereken tek şey French Press’i yerinden kımıldatmadan 4 dakika beklemek. Sonrasında kahveyi kaşıkla nazikçe karıştırın ve dibe çökmeyen, üst yüzeyde biriken partikülleri aynı kaşıkla tahliye edin.

. Son olarak, 1 dakika daha hareketsiz bekledikten sonra, French Press’in üst kapağını (ve ona bağlı olan metal filtreyi) kahve seviyesinin altına inecek kadar yavaşça bastırın (dibe kadar preslerseniz altta birikmiş telve havalanacak; bunu istemiyoruz). Aceleniz yoksa ve kahveyi çok sıcak içmek istemiyorsanız, ideal olanı bu aşamada 1 değil 4 dakika bekledikten sonra presleme yapmak; böylece fincanda görmek istemediğimiz kahve partiküllerinin tamamen dibe çökmesi için yeterli zamanı vermiş oluruz.

İşlem tamam.

Afiyet olsun.